آشپزی بدون عشق معنا ندارد

نان زردآلو و بادام

برای افراد خانواده نانوایی کنید.

نان-زردآلو-و-بادام.jpg
نان زردآلو تعداد نفرات 30 دقیقه 120 دقیقه 40 دقیقه

مواد لازم

شیر (ولرم) 250 میلی‌لیتر
شکر (نرم و دانه‌ریز) 1 قاشق سوپ‌خوری
مایه خمیر ترش 2 قاشق چای‌خوری
تخم‌مرغ 2 عدد
نمک /1 قاشق چای‌خوری
کره (ذوب‌شده) 50 گرم
آرد نان فانتزی تقریباً 500 گرم
روغن مایع (برای چرب کردن قالب) به مقدار لازم
مربای زردآلو 200 گرم
دارچین (پودرشده) 1 قاشق سوپ‌خوری
خلال بادام 30 گرم
پرک بادام (تست‌شده ) مقداری برای تزیین

طرز تهیه

آماده‌سازی:

شیر، شکر و مایه خمیرترش را در ظرفی ریخته و با یکدیگر مخلوط کنید سپس روی ظرف را بپوشانید و بگذارید 15 دقیقه بماند تا مایه خمیر عمل بیاید.

روش تهیه: 

1. تخممرغ، نمک و کره را در ظرفی ریخته و با همزن دستی هم بزنید تا کاملاً با یکدیگر مخلوط شوند، سپس مایه خمیر عملآمده را به آن اضافه کرده و به هم زدن ادامه دهید تا مخلوط یکنواخت شود.

2. آرد را بهتدریج به مخلوط بالا بیافزایید و هم بزنید تا خمیر نرم و یکدستی به دست آید. خمیر را 10 دقیقه ورز دهید سپس در ظرف چربشدهای قرار دهید و روی آن را با حوله کاغذی مرطوب بپوشانید. بگذارید یک ساعت در جای نسبتاً گرمی بماند تا حجم خمیر دوبرابر شود.

3. پس از این مدت، خمیر را روی سطح آردپاشیشده قرار دهید و مجدداً ورز دهید سپس آن را با وردنه بهشکل مستطیلی بهقطر 3 میلیمتر باز کنید. مربای زردآلو را بهوسیله کاردک، روی آن بمالید، سپس دارچین و خلال بادام را روی آن پخش کنید و از عرض رول کنید.

4. کف و دیوارههای قالب میانتهی 26 سانتیمتری را با مقداری روغن مایع، چرب کنید. خمیر رولشده را داخل قالب قرار دهید، سپس روی قالب را بپوشانید و بگذارید 15 دقیقه دیگر بماند.

مراحل پایانی

فر را از 15 دقیقه قبل، روی حرارت 180 درجه سانتیگراد تنظیم و گرم کنید.

قالب را 40 دقیقه در طبقه وسط فر گرمشده، قرار دهید تا بپزد.

پس از این مدت، قالب را از فر خارج کرده و بگذارید 30 دقیقه بماند تا کمی خنک شود.

نان زردآلو را از قالب خارج کنید و روی آن را بهوسیله قلمموی مخصوص آشپزی، به مقداری مارمالاد زردآلوی گرمشده آغشته کرده و مقداری پرک بادام، روی آن بپاشید. نان زردآلو آماده سرو است.

نکته

میوه شادی آور
جالب است بدانید که متخصصان طب سنتی از زردآلو به عنوان دارویی برای رفع افسردگی استفاده میکنند. این میوه ویتامین B بالایی دارد و می تواند به ایجاد شادی و نشاط در افراد کمک کند. همچنین به دلیل آهن بالا برای افراد کم خون توصیه میشود.


نظر خود را بنویسید

captchaImage در صورتی که کد تصویری خوانا نبود کلیک کنید