آشپزی بدون عشق معنا ندارد

شیرینی با تزیین آیسینگ

آیسینگ ها در فارسی به آنها یخچینه (ابتدا سرد میشوند سپس روی کیک چیده میشوند) نیز گفته میشود، تزیینات مختص کیک و شیرینیها هستند که از سال 1769 میلادی بنیانگذاری شدهاند. ساده ترین آیسینگ ها از حل کردن شکر قنادی در آب حاصل میشوند اما به تناسب کیک، شیرینی و ترکیب زیباشناسانه مورد نظر، میتوان رنگهای خوراکی، مرنگ، خامه، شیر، شکلات و... نیز به این ترکیبات اضافه کرد. هنر آیسینگ، بیش از تهیه آن، بستگی به توانایی در به کار بردن و ظرافت آن دارد. در ویژه نامه شیرینی های نوروزی (1) تعدادی آیسینگ شیرینی و کوکی، آورده شده است. مجموعه پیشِرو، پیشرفته تر و سخت تر است و برای رسیدن به سطح حرفهای قنادی، محک خوبی محسوب میشود. پس بهتر است برای دستگرمی هم که شده، ابتدا سَری به آموزش آیسینگ در ویژهنامه شیرینی های نوروزی (1) بزنید تا برای این بخش آماده شوید. این بخش ادامه دارد.

شیرینی با تزیین آیسینگ. 84.JPG

طرز تهیه

150 گرم پودر رویال آیسینگِ (موجود در بازار) را در ظرفی بریزید و به تدریج کمی آب به آن بیافزایید و با همزن برقی هم بزنید تا مواد حالت خامه فُرمگرفته پیدا کند (چنانچه میخواهید کارهای برجسته تر انجام دهید، میتوانید مقدار پودر آیسینگ را بیشتر کنید) سپس آنها را با رنگ های خوراکی به رنگهای دلخواه درآورید. برای تهیه آیسینگ برجسته، ابتدا سطحِ بیسکوییت را به طور کامل با آیسینگ پُر کنید سپس آن را کنار بگذارید تا خشک شود. پس از خشک شدن، شروع به تزیین آنها کنید. برای ایجاد گلهای برجسته، از آیسینگ سِفت استفاده کنید.

نکته

آیسینگ پس از خشک شدن، قابل رنگآمیزی است. میتوانید برخی از طرح های مورد نظر را پس از خشک شدنِ آیسینگ، مجدداً رنگ کنید. فقط دقت کنید که قلممو نباید مرطوب باشد.


نظر خود را بنویسید

سارا امینی [ ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ ]
پاسخ
باعرض سلام و خسته نباشید.
اگر ممکن هست درمورد مارک خوب رنگ های خوراکی بفرمایید.و اینکه از چه مدل رنگ استفاده کنیم بهتر است؟
رویا [ ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ ]
پاسخ
سلام ممنون از آموزش خوبتون.
عذرمیخوام با روغن جامد معمولی هم میشه درست کرد؟
مریم جمشیدیها [ ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ ]
پاسخ
سلام، این بیسکویت ها را تا چه مدت و در چه شرایطی می توان نگه داشت؟
مدیر سایت سانازسانیا [ ۰۴ اسفند ۱۳۹۴ ]
وب‌سایت پاسخ
اگر با کره درست شده باشند دو هفته داخل یخچال ولی اگر با روغن قنادی درست شده باشند تا یک ماه درون ظرف در بسته می توانید نگه داری کنید.
captchaImage در صورتی که کد تصویری خوانا نبود کلیک کنید