آشپزی بدون عشق معنا ندارد

مربای پرتقال درسته

مربای پرتقال درسته.JPG
4 نفر تعداد نفرات 15 دقیقه زمان آماده ‏سازی 30 دقیقه زمان استراحت 3 ساعت زمان پخت

مواد لازم

پرتقال ریز (آبگیری) 1 کیلوگرم
آهک 100 گرم
شکر 1500 گرم
آب پرتقال 250 میلی لیتر

طرز تهیه

1. با لبه چاقو، پوست پرتقال را خراش دهید تا اسانس آن خارج شود سپس با استفاده از هسته گیر، از قسمت سَر به سمت تَه پرتقال را برش بزنید و مرکز پرتقال و هسته های آن را خارج کنید. 
2. پرتقال ها را در ظرفی قرار دهید و روی آنها آب سرد بریزید تا 24 ساعت بماند (در این زمان، 4 تا 5 بار، آب آن را عوض کنید تا تلخی پرتقال ها گرفته شود) سپس در آبکش بریزید.
3. در ظرفی حاوی 3 لیتر آب، آهک را بریزید، هم بزنید و بگذارید ته نشین شود سپس آب زلال آن را جدا کنید و در ظرف دیگری بریزید. پرتقال ها را به آن افزوده و بگذارید 4 ساعت بماند سپس آبکش کنید. مجدداً 2 ساعت در آب معمولی قرار دهید تا آهک اضافی آن خارج شود سپس آبکش کنید.
4. شکر را به همراه یک لیتر آب در قابلمه ای بریزید و روی حرارت ملایم هم بزنید تا شکر حل شود. پرتقال ها را در شربت بریزید تا 3 ساعت روی حرارت بماند، بجوشد و شربت غلیظ شود. آب پرتقال را اضافه کنید و بگذارید مربا غلیظ شود سپس از روی حرارت بردارید تا خنک شود.
5. پس از اینکه مربا خنک شد، آن را در ظرفِ شیشه ای دردار استریل شده بریزید، طوریکه یک سانتیمتر از لبه ظرف، خالی باشد. ظرفِ مربا را به صورتیکه درِ آن، به سمتِ پایین باشد، روی میز کار قرار دهید تا هوا کاملاً از بین مربا خارج شود سپس شیشه را به حالت اولیه برگردانید. درِ شیشه را باز کنید و لبه ظرف را با حوله کاغذی کاملاً تمیز کنید. پس از آن، درِ ظرف را ببندید و مربا را در یخچال نگهدارید.

نکته

نفوذ آهک باعث ایجاد تردی در بافت میوه های مربا شده و ظاهری شیشه ای به مربا میبخشد.
برای تهیه این مربا، بهتر است از پرتقال های پوست نازک و ریز استفاده کنید.


نظر خود را بنویسید

captchaImage در صورتی که کد تصویری خوانا نبود کلیک کنید