سس گوجه فرنگی خانگی

سس گوجه.jpg

مواد لازم

گوجه فرنگی رسیده 1 کیلوگرم
پیاز (نگینی خرد شده) 1 عدد
سرکه سفید 3 قاشق سوپ خوری
رب گوجه فرنگی 2 قاشق سوپ خوری
پودر سیر 1 قاشق چای خوری
نمک 1/2 قاشق چایخوری
شکر قهوه ای 1 قاشق سوپ خوری
فلفل سیاه 1/4 قاشق چای خوری

طرز تهیه

روش تهیه

1. روی پوست گوجهفرنگیها را با نوک چاقو بهشکل مثبت (+) برش بزنید و در ظرفی حاوی آب جوش بریزید طوریکه روی گوجهفرنگیها کاملاً با آب جوش پوشیده شود. بگذارید 5 دقیقه بماند سپس آبکش کنید و در ظرفی حاوی آب و یخ بریزید(روش بلانچ کردن) سپس پوست گوجهفرنگی را بهراحتی جدا کنید. دانههای گوجهفرنگی را جدا کنید و گوشت آن را بهصورت مکعبی درشت خرد کنید.

2. گوجهفرنگیها و پیاز را در قابلمهای، روی حرارت ملایم بریزید تا بپزند و نرم شوند سپس آنها را از صافی رد کنید. سرکه سفید، رب گوجه فرنگی، پودر سیر، نمک، شکر و فلفل سیاه را به آن اضافه و مخلوط کنید. مجدداً بهمدت تقریباً 70 تا 90 دقیقه روی حرارت ملایم بپزید تا غلیظ شود. در حین پخت، مرتباً مخلوط را هم بزنید تا ته نگیرد.

3. پس از این مدت، سس را در ظرف شیشهای استریلشده بریزید و بگذارید سرد شود سپس در ظرف را ببندید. این سس را میتوان تا یک هفته در یخچال نگهداری کرد.

نکات تهیه سس

1. برای تهیه سس، از گوجهفرنگیهای قرمز و رسیده تابستانی که آبدار و خوشطعم هستند استفاده کنید. گوجهفرنگیهایی که قطر گوشت آنها بیشتر است، مناسبترین نوع گوجهفرنگی برای تهیه سس و رب است.

2. بسته به ذائقه خود، میتوانید طعمدهندههایی مانند پودر سیر، پودر پیاز، فلفل قرمز یا سبزیجات معطر به سس اضافه کنید.

3. مدت زمان پخت، به نوع گوجهفرنگی بستگی دارد. برای سس رقیق، حدود 45 دقیقه زمان مناسب است؛ اما برای تهیه سسهای غلیظتر حدود 90 دقیقه زمان نیاز است.

4. برای نگهداری طولانی مدت سس خانگی، میتوانید آن را در ظرفهای کوچکی بستهبندی کنید و بهمدت 3 ماه در یخچال نگهداری کنید.

گوجهفرنگی

یکی از مشکلات سسهای آماده صنعتی استفاده از مواد اولیه نامرغوب است. به کار بردن گوجهفرنگیهای کپکزده که مقادیر بالایی قارچ و باکتری بههمراه خود دارند میتواند در درازمدت سیستم گوارشی را تحریک کند؛ بههمین خاطر اگر به فکر سلامت خود هستید، روش تهیه سسهای خانگی را یاد بگیرید.


نظر خود را بنویسید

captchaImage در صورتی که کد تصویری خوانا نبود کلیک کنید

[ چاپ ]