آشپزی بدون عشق معنا ندارد

بدون برنامه ریزی میهمـانی برگزار نکنیــد ۰۴ اسفند ۱۳۹۴

45b0b739a48716789e862df16fd32b71.jpg

زمانیکه تصمیم میگیرید میهمانی داشته باشید، قطعاً دنبال این هستید که میهمانی شما بدون عیب و نقص و به زیبایی هر چه تمامتر انجام شود. اما برای تحقق این کار، کارهایی وجود دارد که باید انجام دهید. شاید دور از واقعیت به نظر برسد اما از یک هفته قبل، باید برای میهمانی خود برنامهریزی داشته باشید تا همه چیز سر جای خودش باشد. برای چنین میهمانی، باید منوی غذایی شما شامل پیشغذا، غذای اصلی، دسر یا نوشیدنی باشد. این بار میهمـانی خود را به روش «سانازسانیا» برنـامه ریــزی کنید.

1 هفته
بهترین کار این است که منوی مورد نظر را از یک هفته قبل آماده کنید، بهویژه اگر تعداد میهمانان شما زیاد است و یا اینکه به مناسبت خاص و ویژهای میهمانی دارید. سعی کنید غذاهایی را در منو قرار دهید که مواد تشکیلدهنده آن، با فصلی که در آن هستید، مطابقت داشته باشد یعنی در زمان میهمانی شما وجود داشته باشد. بهعنوان مثال، طوری نباشد که یک روز قبل از میهمانی تازه به فکر پیدا کردن «کرنبری» بیافتید و ناامیدانه از خرید بازگردید که در نهایت مجبور شوید به فکر تهیه غذای دیگری شوید. همچنین حجم غذایی که میخواهید آماده کنید را در ذهن داشته باشید، از زمان آمادهسازی گرفته تا زمان پخت. اگر فکر میکنید منوی غذایی شما نیاز به زمان زیادی دارد و مستلزم این است که مدت زیادی را در آشپزخانه بگذارنید، برخی از غذاهایی که امکان دارد را یک روز قبل آماده کنید تا در روز میهمانی وقت شما بهطور کامل در آشپزخانه گرفته نشود. اگر تعداد میهمانان شما زیاد هستند، روش آسانتر این خواهد بود که از چند روز قبل، دسر یخچالی آماده کنید و یا اینکه تزییناتی که قابل نگهداری هستند را از قبل تهیه کنید. اگر میهمانی شما به مناسب تولد، جشن سالگرد ازدواج یا مراسمی شبیه به اینهاست، تزیینات شیک به زرق و برق میهمانی اضافه میکند. مثلاً تزییناتی مانند ویفرهای شکری برای دسرها و یا دسرهای کف و خامهدار میهمانان را هنگام ورود جذب خود میکند.

یکی دیگر از کارهایی که به میهمانی جذابیت میدهد نحوه چیدمان میز است. در مورد این کار باید خوب فکر کنید تا در روز میهمانی هم چیدمان خوبی در میز داشته باشید و هم تزیینات متناسب با فضا را آماده کرده باشید. چرا که ممکن است به چیزهایی نیاز داشته باشید که در دسترس نباشد و احتیاج باشد آنها را خریداری کنید. بسیاری از میزبانان دوست دارند که میز غذاخوری را با گلهای تازه و معطر تزیین کنند، اگر شما هم چنین برنامهای دارید حتماً از قبل سفارش گلهای خود را بدهید.

2-3 روز
خریدهای ضروری خود را انجام دهید، موادی مانند ادویهجات و فرآوردههای لبنی و مهمتر مواد مورد نیاز برای تهیه غذاهایی که باید از قبل آماده شود.
اگر دسر مورد نظر قابلیت ماندگاری 3 روزه را دارد، آن را آماده کنید. 
اگر در نظر دارید که شیرینیهای خشک آماده کنید، امروز وقت آن است که این کار را شروع کنید و در ظرف پلاستیکی دردار نگهدارید.

اگر در منوی انتخابی شما، غذاهای گوشتی، ماهی و مرغ وجود دارد، امروز وقت خرید آن است تا گوشت و ماهی شما تازه باشد.

1 روز
امروز زمان مناسبی است برای خرید سبزیجات تازه و معطر و همچنین قارچ. سبزیجات را بشویید، اما قارچ را با برس تمیز کنید و در ظرف پلاستیکی دردار پوشیده شده با دستمال حولهای نگهدارید. 

اگر غذای گوشتی شما، نیاز به مزه دار شدن طولانیمدت دارد، سس یا مواد مرینیت را آماده کرده و گوشت را از امشب در آن بخوابانید تا خوب مزه دار شود.

روز مهمانی
اگر کارهایی مانند بلانچ کردن سبزیجات را دارید باید امروز انجام دهید.
بشقابها و سایر وسایل را به تعداد مورد نیاز آماده کنید. 
کارد و چنگال را برق بیاندازید. صندلیها را چک کنید.
در زمان مناسب، گوشت را از مواد مرینت خارج کرده و پخت آن را آغاز کنید.
هنگام سرو پیشغذا، اطمینان حاصل کنید که غذای اصلی گرم باشد تا هنگام آوردن روی میز خنک نشود. پس از سرو غذای اصلی، حتماً دسر را تزیینشده بیاورید تا پایان میهمانی شیرین تمام شود.

نظر خود را بنویسید

captchaImage در صورتی که کد تصویری خوانا نبود کلیک کنید