آشپزی بدون عشق معنا ندارد

یـلـــدا؛ شب شیـــرین غــزل ها ۲۵ آذر ۱۳۹۴

13854525845.jpg

یلدا یعنی تولدی دوباره، تولد دوباره خورشید چرا که فردای شب یلدا، دمیدن دوباره خورشید، نوید اول زمستان را میدهد، برخی بر این باورند که دهمین ماه سال یا همان «دی» به همین علت نامگذاری شده و در واقع ماه تولد خورشید است. جشن یلدا سنتی باستانی است، با این اعتقاد که از فردای آن روزها به تدریج بلندتر و شبها کوتاه تر میشود. این شب نمادی از برکت، تندرستی، فراوانی و شادمانی است و همه دوستان و خویشاوندان در منزل بزرگ خانواده جمع میشوند و با خوردن آجیل و میوه هایی خاص مانند هندوانه، انار و ازگیل و تفأل به کتاب حافظ به شب زنده داری پرداخته چرا که هندوانه به دلیل کروی بودن نمادی از خورشید و انار نمادی از زایش است. از این رو، به اعتقاد بسیاری، با شکستن انار شادی میهمان خانه میشود.
فرخنده بودن این شب تا حدی است که خانواده های ایرانی را بر آن داشته تا برای عروس خود در زمان نامزدی به اصطلاح شب چله ببرند و با جمع شدن دور هم شادی این شب را دو چندان کنند.
سانازسانیا نیز با تهیه غذاهایی مانند حلیم بادنجان قالبی، جواهرپلو، ته چین ماهی و ... که غذاهای نسبتاً ساده اما در نوع خود جدید هستند، در نظر دارد در طول این شب، در کنار شما همراهان عزیز باشد. علاوه بر این ها، دسرهای خوشمزهای مثل مینی شارلوت انار، شکلات انار و هندوانه ژله ای را برای بعد از شام تدارک دیدهایم. اما خوردنی های شب یلدا به همین جا ختم نمیشود، انار به اندازه دانه هایش کاربرد دارد، علاوه بر حضور در دسر و شیرینی، در تهیه لواشک، دیپ، نوشیدنی و دمنوش هم نقش آفرینی کرده تا یلدایی خاطرهانگیز را ایجاد کند.

نظر خود را بنویسید

فرح مظاهری [ ۰۹ دى ۱۳۹۴ ]
پاسخ
با سلام خسته نباشید تصاویر باز نمیکند
مدیر سایت سانازسانیا [ ۱۲ دى ۱۳۹۴ ]
وب‌سایت پاسخ
دوست عزیزم صفحه را Refresh کنید
captchaImage در صورتی که کد تصویری خوانا نبود کلیک کنید