آشپزی بدون عشق معنا ندارد

دلمه به

«بوعلی سینا» در مکتوبات خود از خواص دارویی بِه بسیار گفته است. تا آنجا که ایرانیان در گذشته با استناد بر آموزههای بوعلی معتقد بودند که هر کس بِه بخورد تا چهل روز حکمت از زبانش جاری میشود. در واقع این باور استعارهای است به خواص بسیار بِه و تاثیر آن در دستگاه گوارش و نهایت وجود آدمی.

دلمه به1.jpg
4 نفر تعداد نفرات 15 دقیقه زمان آماده ‏سازی 3:45 ساعت زمان پخت

مواد لازم

لپه 50 گرم
نمک و دانه فلفل سیاه (کوبیده‌شده) به مقدار لازم
سس دلمه طبق دستور داده‌شده
برنج خیس کردن برنج 1 پیمانه
سرکه سفید به مقدار لازم
بِه 4 عدد
پیاز 1 عدد
روغن مایع (مخصوص سرخ‌کردن) به مقدار لازم
گوشت چرخ‌کرده (مخلوط گوسفند و گوساله) 300 گرم
رب گوجه‌فرنگی 1 قاشق سوپخوری
زردچوبه (پودرشده) 1 قاشق سوپخوری
جعفری (پاک و خردشده) 30 گرم
زعفران دم کردن زعفران 40 میلی‌لیتر

طرز تهیه

1. آب روی لپه خیس شده را خالی کرده سپس آن را در قابلمه ای حاوی مقداری آب بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا 3 ساعت بپزد. در اواخر پختِ لپه، مقداری نمک به آن افزوده و آن را آبکش کنید. سس دلمه را آماده کنید.
2. آب ِروی برنج خیس ‏شده را خالی کرده و آن را داخل ‏قابلمه‏ آبِ جوش بریزید و 10 تا 14 دقیقه، روی حرارت زیاد قرار دهید تا آماده شود سپس آبکش کنید.
3. سر بِه را به وسیله چاقو برش بزنید و کنار بگذارید سپس داخل بِه را به وسیله قاشق چایخوری خالی کنید طوریکه قطر دیواره آن یک سانتیمتر شود (دقت کنید کف و دیواره سوراخ نشود). بِه های آماده شده را در ظرفی حاوی آب و مقداری کمی سرکه قرار دهید تا سیاه نشوند سپس آنها را از ظرف خارج کنید.
4. پیاز را در تابه ای حاوی روغن داغ، روی حرارت ملایم، تفت دهید تا نرم و شفاف شود سپس گوشت را به آن اضافه کرده و به تفت دادن ادامه دهید تا آب آن کاملاً کشیده شود (در حین این کار، گوشت را با پشت قاشق چوبی از هم باز کنید).
5. رب گوجه فرنگی را در تابه ای جداگانه حاوی روغن داغ، روی حرارت ملایم، تفت دهید تا خوشرنگ شود سپس آن را بههمراه، لپه، برنج، زردچوبه، مقداری نمک و فلفل سیاه به تابه حاوی گوشت اضافه کنید و تفت دهید. جعفری را به آن بیافزایید و هم بزنید، تابه را از روی حرارت بردارید و داخل بِه ها را از مخلوط گوشت پُر کنید سپس روی آنها را با قسمت سر کنار گذاشتهشده بپوشانید.
6. بِه ها را در قابلمه ای بچینید و سس دلمه آماده شده را به همراه مقداری آب در قابلمه بریزید طوریکه آب تا نیمی از دلمه ها را بپوشاند. قابلمه را 45 دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید تا بپزد و سس غلیظ شود. در اواخر پخت، زعفران را به آن اضافه کنید. پس از پخت، دلمه ها را در ظرف مورد نظر بریزید و سرو کنید.
روش تهیه سس دلمه
یک عدد پیاز (نگینی خردشده) را در تابهای حاوی روغن داغ، روی حرارت ملایم، تفت دهید تا طلایی رنگ شود سپـس  قاشق چایخوری زردچوبه (پودرشده) را به آن اضافه کنید و تفت دهید. 2 قاشق سوپخوری رب گوجه فرنگی را به آن بیافزایید و به تفت دادن ادامه دهید تا رب گوجه فرنگی خوشرنگ شود. 100 گرم آلوی خورشی  را به همراه 250 میلیلیتر آب به آن اضافه کنید و با مقداری آبغوره، نمک و دانه فلفل سیاه (کوبیده شده) سس را مزهدار کنید. 


نظر خود را بنویسید

مهشید [ ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ]
پاسخ
ببخشید 4عدد به که نگینی خورد شده ودر مواد لازم گفتید رو کجا باید استفاده کنیم؟
pegah jalali [ ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ]
وب‌سایت پاسخ
نگینی خرد نمیشه عزیزم. 4 عدد جهت دلمه بکار میبره
captchaImage در صورتی که کد تصویری خوانا نبود کلیک کنید