آشپزی بدون عشق معنا ندارد

آش آبادانی

بومی های آبادان «آش آبادانی» را برای صبحانه پخته و سرو میکنند، اما در دیگر نقاط جنوب ایران، این آش برای ناهار و یا عصرانه استفاده میشود. این آش بسیار تند تهیه میشود و مردم آبادان معتقدند این آش را باید صبح خورد که تا شب دوید و فعالیت کرد.

آش آبادانی.JPG
4 نفر تعداد نفرات 20 دقیقه زمان آماده ‏سازی 4 ساعت زمان پخت

مواد لازم

نخود 75 گرم
لوبیا سفید 75 گرم
گوشت گوساله (مکعبی خردشده) 250 گرم
پیاز (نگینی خردشده) 2 عدد
زردچوبه (پودرشده) یک دوم قاشق چایخوری
روغن مایع (مخصوص سرخ‌کردن) به مقدار لازم
برنج خیس کردن برنج 300 گرم
عدس (پاک و ریز خردشده) 150 گرم
تره 500 گرم
نمک و دانه فلفل سیاه (کوبیده‌شده) به مقدار لازم
فلفل قرمز (پودرشده) یک دوم قاشق چایخوری
نعناع خشک (پودرشده) 20 گرم
گوشت چرخ‌کرده گوساله 50 گرم
کشک مقداری برای تزیین

طرز تهیه

1. آب روی نخود را خالی کنید سپس آن را در قابلمه ای حاوی آب ریخته و 4 ساعت روی حرارت ملایم قرار دهید تا بپزد. یک ساعت پس از پختِ نخود، لوبیا سفید، گوشت و نیمی از پیاز را به قابلمه اضافه کنید. زردچوبه را در تابه ای کوچک حاوی مقدار کمی روغن تفت دهید سپس آن را به قابلمه بیافزایید.
2. در یک ساعت آخر پختِ حبوبات و گوشت، آب روی برنج و عدس خیس شده را خالی کرده و به قابلمه اضافه کنید و بگذارید بپزد سپس تره، مقداری نمک، فلفل سیاه و فلفل قرمز را به قابلمه بیافزایید (در این حین، گهگاهی آش را هم بزنید تا ته نگیرد). 
3. مقداری روغن مایع در تابه ای ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا گرم شود سپس نعناع را به آن اضافه کنید، به محض این که روغن داغ شد، تابه را از روی حرارت بردارید. 
4. بقیه پیاز را در تابه ای جداگانه، حاوی روغن حرارت داده شده تفت دهید تا طلایی شود سپس گوشت چرخکرده را به تابه اضافه کرده و تفت دهید تا تغییر رنگ دهد و آبِ گوشت کاملاً کشیده شود (در حین تفت دادن، گوشت را با قاشق چوبی از هم باز کنید). در آخر، کمی نمک و فلفل سیاه به آن اضافه کرده و تابه را از روی حرارت بردارید.
5. پس از پختِ آش، قابلمه را از روی حرارت بردارید و گوشت را از قابلمه خارج کرده و آن را بهصورت ریشریش خرد کنید سپس آن را مجدداً به قابلمه برگردانید و هم بزنید. آش را در ظرف مورد نظر بریزید، روی آن را با کشک، نعناع داغ و گوشت چرخکرده تزیین و سرو کنید.

نکته

در تهیه نعناع داغ باید دقت داشت که نعناع را در روغن داغ اضافه نکنید، بلکه روغن باید فقط گرم باشد سپس نعناع را به آن اضافه کنید و با داغ شدن روغن، آن را از روی حرارت بردارید تا رنگ نعناع سیاه نشود.


نظر خود را بنویسید

آزاده عدالت دوست [ ۲۷ مهر ۱۳۹۵ ]
پاسخ
سلام . دستور آش آبادانی بسیار دقیق و خوب بود فقط یه نکته باید اضافه بشه بعد از ریش ریش کردن و کوبیدن گوشت و ریختنش تو آش باید آش با حرارت بسیار کم باز هم روی شعله بمونه و هم زده بشه دائم تا رشته های گوشت توی آش مثل حلیم پخش بشه و این آش کش دارو غلیظ باشه . این مدل سنتیشه و به همین دلیل هم صبحانه خورده میشه .
captchaImage در صورتی که کد تصویری خوانا نبود کلیک کنید