آشپزی بدون عشق معنا ندارد

حلیم بادنجان قالبی

«حلیم بادنجان قالبی» برای کودکان و نوجوانان در حال رشد، غذای کامل و ویژه‌ای است. کشک، عدس و گردن گوسفند آنچه را که این گروه سنی برای رشد، بدان نیاز دارند را تامین می‌کند و برای رشدِ استخوان‌ها بسیار مفید است

حلیم بادنجان قالبی1.jpg
4 نفر تعداد نفرات 30 دقیقه زمان آماده ‏سازی 3:30 ساعت زمان پخت

مواد لازم

بادنجان قلمی (حلقه‌ای خرد و تلخی‌گرفته‌شده) 1 کیلوگرم
روغن مایع (مخصوص سرخ‌کردن) به مقدار لازم
لوبیا سفید 50 گرم
گوشت گردن گوسفند 500 گرم
پیاز (خلالی خردشده) 1 عدد
زردچوبه (پودرشده) 1 قاشق چایخوری
عدس 40 گرم
نمک و دانه فلفل سیاه (کوبیده‌شده) به مقدار لازم
کشک 300 گرم
روغن مایع (مخصوص سرخ‌کردن) به مقدار لازم
زعفران 2 قاشق سوپخوری
نان تست به تعداد لازم
کوفته‌ریزه طبق دستور داده‌شده
پیازداغ به مقدار لازم
نعناع‌داغ مقداری برای تزیین

طرز تهیه

1. در تابه‌ای حاوی روغنِ داغ، روی حرارت ملایم، بادنجان‌ها را سرخ کنید تا طلایی‌رنگ شوند سپس آن‌ها را از تابه خارج کنید و روی حوله کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی آن‌ها گرفته شود.
2. آب روی لوبیای خیس‌شده را خالی کنید و آن را به‌همراه گوشت، پیاز و نیمی از زردچوبه در قابلمه‌ای حاوی مقداری آب بریزید و روی حرارت زیاد قرار دهید تا جوش بیاید. زمانی‌که جوش آمد، حرارت را ملایم کنید تا گوشت و لوبیا 3 ساعت بپزد.
3. در یک ساعت آخر پخت، آب روی عدس خیس‌شده را خالی کنید سپس آن را به قابلمه اضافه کنید. در اواخر پخت، مقداری نمک به قابلمه بیافزایید و بگذارید تا مواد در حدی بپزند که کاملاً له شوند و آب داخل قابلمه به یک پیمانه برسد.
4. پس از این مدت، قابلمه را از روی حرارت بردارید، استخوان‌های گوشت را از آن جدا کنید و آن را به‌همراه لوبیا، عدس و بادنجان با گوشت‌کوب دستی بکوبید تا کاملاً له شود.
5. کشک را به‌آرامی به مخلوط بالا اضافه کنید و مجدداً قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا حلیم جوش بیاید.
6. در تابه‌ای حاوی مقداری روغن داغ، روی حرارت ملایم، بقیه زردچوبه را تفت دهید سپس آن را به حلیم بادنجان اضافه کنید و قابلمه را از روی حرارت بردارید، زعفران را به آن اضافه کنید و هم بزنید.
7. نان تست را با قالب گرد 10 سانتی‌متری برش بزنید. داخل ظرف سرو، یک عدد نان تُست قرار دهید سپس روی آن یک لایه از مخلوط بادنجان بریزید و با پالت سطح آن را صاف کنید و لایه دیگری از نان تُست، روی آن قرار دهید و روی لایه آخر با حلیم بادنجان پوشیده شود.
8. در آخر، روی آن را با کوفته‌ریزه، پیازداغ، نعناع‌داغ و کشک ساده و زعفرانی تزیین و سرو کنید.

روش تهیه کوفته‌ریزه:

در ظرفی، 300 گرم گوشت چرخ‌کرده (مخلوط گوسفند و گوساله) و مقداری نمک را ورز دهید سپس یک قاشق چای‌خوری  زردچوبه (پودرشده)، مقداری دانه فلفل سیاه (کوبیده‌شده) و یک عدد پیاز (رنده و آب‌گرفته‌شده المان تکنیک) را اضافه کنید و مجدداً ورز دهید تا کاملاً حالت چسبندگی پیدا کند. کف دست را با مقداری آب مرطوب کنید و به‌اندازه‌های کوچک از مخلوط بردارید و در کفِ دست، به‌شکل کوفته‌ریزه در آورید. در تابه‌ای حاوی روغنِ داغ، روی حرارت ملایم، کوفته‌ریزه‌ها را سرخ کنید تا قهوه‌ای‌رنگ شوند سپس آن‌ها را با کفگیر سوراخ‌دار از تابه خارج کنید و روی حوله کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی آن‌ها گرفته شود.


نظر خود را بنویسید

captchaImage در صورتی که کد تصویری خوانا نبود کلیک کنید