آشپزی بدون عشق معنا ندارد

آش چغندر اراک

از خواص چغندر می توان به حفظ سلامت قلب، کنترل فشار خون، پیشگیری از سرطان، تقویت استخوان، آرام بخش، کمک به کاهش وزن و ضد ریزش مو اشاره کرد.

IMG_8032re.jpg
4 تعداد نفرات

مواد لازم

نخود خیساندن یک و نیم پیمانه (210 گرم)
برنج خیساندن دو سوم پیمانه (108 گرم)
نمک وفلفل سیاه (پودر شده) به مقدار لازم
زردچوبه (پودر شده) 1 قاشق چای خوری (3 گرم)
روغن مایع (مخصوص سرخ کردن) به مقدار لازم
پیاز داغ یک سوم پیمانه (17 گرم)
چغندر (پاک و خرد شده) 500 گرم
کشک (غلیظ) یک و نیم پیمانه (330گرم)
زعفران (ساییده و حل شده در آب جوش) 2 قاشق سوپ خوری (28 میلی لیتر)
نعناع داغ مقداری برای تزیین

طرز تهیه

1.نخود را قبل از پخت، به مدت 24 ساعت خیس کرده (در مدت زمان خیساندن دو تا سه بار آب آن را عوض کنید)؛ برنج را نیز به طور جداگانه در ظرفی حاوی آب و مقداری نمک به مدت 8 ساعت خیس کنید. سپس هر کدام را در زمان مصرف جداگانه در آبکش بریزید؛
2.نخود را به همراه هفت پیمانه آب در قابلمه‌ای مناسب ریخته و روی حرارت زیاد قرار دهید و زمانی که جوش آمد، حرارت را ملایم کرده و درِ ظرف را بگذارید تا نیم پز شود؛
3.هنگامی که نخود به مرحله پخت کامل نزدیک می‌شود، زردچوبه را در مقداری روغن تفت دهید و به همراه برنج، نیمی از پیاز داغ، مقداری نمک و فلفل به نخود افزوده و بگذارید تا آش پخته شود؛ سپس نیمی از مواد را در مخلوط کن ریخته، له کنید و مجدداً به آش برگردانید؛
4.بعد از چند دقیقه، چغندر را نیز به آش اضافه کنید و اجازه دهید نیم ساعت دیگر بپزد؛
5.نیمی از کشک را با مقداری از آش رقیق کرده، به همراه زعفران به آش اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید. آش را پس از 20 دقیقه از روی حرارت برداشته و در ظرف مورد نظر بریزید و با باقی مانده کشک، پیاز داغ و نعناع داغ سرو کنید.

نکته

خیساندن حبوبات در آب، آنزیم بازدارنده را تغییر می‌دهد، در نتیجه رشد دانه آغاز می‌شود و به واسطه تغییر این آنزیم هضم دانه جوانه زده آسان می‌شود و پروتئین آن سریع‌تر هضم و جذب می‌شود و موجب نفخ نشود.
بهتر است حبوبات را به صورت جوانه زده در آش استفاده کنید.
چغندرهایی را انتخاب کنید که ریشه آن ها سفت و محکم و دارای پوستی صاف و اندازه‌ای کوچک یا متوسط باشند. از خرید چغندرهای نرم و فرسوده با ریشه ضخیم و پوستی سوراخ‌دار پرهیز کنید.
برگ‌های سبز را از ریشه چغندر جدا کنید (برگ را برای تهیه آش، سوپ و غیره) و ریشه چغندر را بسته بندی و به مدت چهار روز در یخچال نگه دارید. برای فریز کردن چغندر ابتدا آن را خرد کنید و در آب بجوشانید، پس از سرد شدن در کیسه فریزر قرار دهید و فریز کنید ( زیرا اگر به صورت درسته پخته شود به علت حجم آن، تردی خود را از دست می‌دهد).


نظر خود را بنویسید

captchaImage در صورتی که کد تصویری خوانا نبود کلیک کنید