آشپزی بدون عشق معنا ندارد

سمنو پای ثابت سفره های هفت سین ۱۱ اسفند ۱۳۹۴

Samanu (1).jpg

سمنو یکی از سین های سفره هفت سین است. همه او را می شناسند و از قدیم به خیر و برکت آن بر سر سفره هفت سین اعتقاد دارند. تهیه سمنو بسیار سخت است تا جایی که داشتن یک کاسه سمنوی خانگی گاهی آرزوی بسیاری از افراد است. سمنو طبیعی از جوانه گندم بدست می آید بدون اینکه ذره ای شکر به آن اضافه شود بدین مفهوم که در فرآیند جوانه زدن گندم، ویتامین ها و املاح معدنی گندم چند برابر می شود و در مقابل از کالری و کربوهیدرات آن کاسته می شود. پروتئین های آن قابلیت هضم و جذب بهتری داشته و بر میزان ویتامین C آن افزوده می شود. 
سمنو پروتئین زیاد و چربی کمی دارد و قند آن در مقایسه با ساکاروز، شیرینی کمتری دارد، اما این دلیلی نمی شود که افراد در مصرف آن زیاده روی کنند. این قند در بدن تولید انرژی کرده و مازاد آن موجب چاقی می شود و برای مبتلایان به دیابت و چربی خون بالا محدودیت مصرف دارد. 

سمنوی فله ای آری یا خیر؟
سمنویی که به صورت فله ای تهیه شود، می تواند حاوی مقادیر زیادی شکر باشد. بخصوص که انواع روباز آن به دلیل قرار گرفتن در  معرض انواع آلودگی های ویروسی، عفونی و هوای آلوده به سرب و جیوه می تواند بسیار مضر باشد. بنابراین از خرید سمنویی که در اماکن عمومی به صورت روباز در است، اجتناب کنید. طعم ترشیدگی و مزه کپک نشان دهنده فساد آن است. بنابراین مدت ماندگاری سمنو راه تشخیصی مناسبی برای اصل و یا تقلبی بودن آن است. 

خواص سمنو
سمنو سرشار از ویتامین های گروه ب است. میزان بالای این ویتامین علاوه بر تولید انرژی در افزایش میزان متابولسیم نیز موثر است. ایجاد طراوت و شادابی پوست که ناشی از ویتامین ب1 بوده پس از مصرف دوره ای سمنو کاملا مشهود است. میزان ویتامین ب2 و ب3 آن نیز بالا بوده که نقش بسیار مهمی در ترمیم زخمها و نیز تقویت سیستم ایمنی دارند. 
مصرف سمنو برای افرادی که اشتهای کمی دارند و تمایل به خوردن غذا ندارند بسیار مناسب است و مصرف آن می تواند در بهبود اشتها موثر باشد. فسفر، کرومیوم، روی، سلنیوم، آهن و مس آن نیز بالا بوده و افراد کم خون می توانند از سمنو بعنوان میان وعده ای مغذی بهره ببرند. 

سمنو شادی آور است
بی دلیل نیست که سمنو را در بهترین فصل و بهترین ماه سال مصرف می کنند. چرا که سمنو به دلیل بهرهمندی از کربوهیدرات در تولید سروتونین که یک هورمون شادی آور است نقش دارد. چنانچه فردی  به مدت یکماه روزانه یک قاشق سوپ خوری سمنو مصرف کنند احساس شادی و نشاط را به وضوح در خود مشاهده می کند به هیمن دلیل به افرادی که از افسردگی رنج می برند توصیه می کنیم از آن بهره ببرند.

آیا سمنو آلرژن است؟ 
بعضی از افراد پس از خوردن سمنو دچار واکنش های آلرژیک می شوند. البته  این مورد برای همه اتفاق نمی افتد و تنها کسانی که زمینه ابتلا به آلرژی را دارند باید در خوردن آن احتیاط کنند. 

نظر خود را بنویسید

captchaImage در صورتی که کد تصویری خوانا نبود کلیک کنید