آشپزی بدون عشق معنا ندارد

موهـای سالم زیبایی شما را دو چنـدان میکند ۰۴ اسفند ۱۳۹۴

1ab2fa7328c24c168ab964843165335b.jpg

مراقبت از موها آنقدر هم که تصور میکنید دشوار نیست تنها باید چند نکته و راههای درمانی را بدانید. با انجام یک سری کارها میتوان از موها محافظت کرد، اگر به این نتیجه رسیدهاید که موهای نامناسب و بیماری دارید، حتماً سخت در اشتباهید، زیرا به شیوههای مختلف به موهای خود آسیب میرسانید بدون اینکه خودتان متوجه شوید. 
عدم دقت در استفاده از لوازم
بهتر است بعد از هر بار شانه و برس کردن مو، برس را کاملاً تمیز کنید؛ زیرا باقی ماندن مو لای دندانههای برس، باعث تولید میکروب میشود که در صورت استفادههای بعدی این میکروبها در پوسته سر اثر خواهند گذاشت و باعث تضعیف ریشه موها میشوند. به توصیه یکی از موشناسان، بهتر است در ماه یکبار، برس و شانه خود را یکی دو دقیقه در ظرفی حاوی جوش شیرین و آب قرار دهید تا میکروبهای نفوذ کرده در آن از بین برود، سپس با آب تمیز شستشو دهید. جوش شیرین، چربیها و روغنهایی که جذب برس شدهاند را از بین میبرد.

استفاده از مواد شیمیایی
بسیاری از مواد شیمیایی مصنوعی برای هر بخشی از بدن ضرر دارند، موها نیز از این قاعده مستنثنی نیستند. استفاده زیاد از رنگهای شیمیایی از جمله این موارد است که میتواند به بافت و ریشه موها آسیب وارد کند. باید دقت داشته باشید که تعدد روندهای شیمیایی را در مورد موهای خود کاهش دهید و یا اینکه پیشدستی کنید و قبل از استفاده از مواد شیمیایی، کارهایی انجام دهید که اثر آنها را به حداقل برسانند؛ مثلاً با گذاشتن ماسک مو میتوانید به این امر تحقق بخشید.

تنظیم ابزار حرارتی روی حرارت زیاد
گرما و حرارت بیش از حد روی تارهای مو، باعث از بین رفتن رطوبت طبیعی موها میشود که در نهایت منجر به خشک شدن پوسته سر میشود. از این رو بهتر است هنگام استفاده از ابزار حرارتی برای فُرم دادن موها دقت داشته باشید که درجه حرارت آن خیلی زیاد نباشد. اما اگر موهای شما آنقدر سفت و قوی هستند که نیاز به حرارت بیشتری دارند، حتماً از یک کرم یا اسپری محافظ حرارت برای موهای خود استفاده کنید. اما در کل، هر چه حرارت کمتر باشد، بهتر است. بنابراین موهای خود را زمانی که خشک هستند فرم دهید، زمانی که هنوز رطوبت دارند، با سشوار آنها را خشک نکنید.

تغییر یافتن حالت و شرایط موها و استفاده از شامپوی قبلی
پزشکان معتقدند با تغییر شرایط موها، باید شامپو را تغییر داد، بهعنوان مثال، اگر موهای شما رنگ و یا هایلایت شده است، باید با شامپوی مناسب با این تغییرات موهای خود را شستشو دهید. علاوه بر این، بسیاری از خانمها در طول دوران بارداری ریزش مو را تجربه میکنند. زمانی که این اتفاق رخ میدهد، باید شامپوی خود را تغییر دهند و از شامپوی مناسب استفاده کنند.

دیر به دیر رفتن به آرایشگاه
کوتاه کردن موها، از بهترین شیوههایی است که مانع از بروز موخوره میشود. به عبارت دیگر، مو خوره زنگ بیدار باشی است برای اینکه موهای خود را کوتاه کنید. در غیر این صورت، در طول زمان، موخورههای کوچک به موخورههای بزرگتر تبدیل خواهند شد و باعث نازک و ضعیف شدن مو میشوند. برای سالم نگهداشتن موها، بهتر است هر ماه و یا یک ماه در میان، یک سانتیمتر از موهای خود را کوتاه و مرتب کنید تا از موخوره در امان باشید؛ از طرفی این کار به رشد مو نیز کمک میکند.

شانه کردن موها از قسمت ریشه به  سمت پایین
شانه کردن موها از بالا به سمت پایین باعث گره افتادن بین تارهای مو و شکننده شدن آنها میشود. برای جلوگیری از این کار، می توانید به آرامی موهای خود را به دستههای 7 تا 10 سانتیمتری تقسیم و شانه کنید. به این صورت که قسمتی از موهای خود را با دست بگیرید سپس با شانه یا برس موها خود را از قسمتی که گرفتهاید به سمت پایین شانه کنید.

نظر خود را بنویسید

captchaImage در صورتی که کد تصویری خوانا نبود کلیک کنید