آشپزی بدون عشق معنا ندارد

وقتی ادویه‌های مهاجر، تبعه جنوب شدند ۲۸ دى ۱۳۹۴

e2d3d218826bf1838811862f70f67ea2.jpg

غذا بخشی از فرهنگ و نگرش مردم هر جامعهای را میسازد از این رو یکی از جالبترین جاذبه های گردشگری در هر منطقه را غذاهای آن سرزمین و نحوه پخت آن تشکیل میدهد که با توجه به شرایط اقلیمی و تنوع آب و هوایی مناطق مختلف متفاوت خواهد بود.
غذای شهرهای جنوبی به سبب نزدیکی به دریا سرشار از ماهی و فرآوردههای دریایی است، در نتیجه نقش بینظیری در سلامت بدن ایفا میکند. این در حالی است که نمیتوان نقش ادویه را از طعم خوش غذاهای جنوبی از قلم انداخت.
عدهای بر این باورند که کاربرد زیاد ادویه در غذاهای جنوبی ناشی از همجواری ایران با کشورهای افغانستان، پاکستان و البته تاثیر اعراب در فرهنگ غذایی این خطه است. بسیاری هم حضور هندیها در دورهای از تاریخ را موثر میدانند و اینکه بسیاری از ادویهها از هند وارد ایران شده است و ربطی به همجواری ایران با افغانستان و پاکستان ندارد. اما بیشتر غذاهای استان هرمزگان دقیقاً همان غذاهایی است که در هندوستان مصرف میکنند؛ نه تنها غذاها بلکه تمام نانها وادویههای محلی همه هندی هستند مانند بریانی، حواری (ماسالا دار چاول )، نان فطیر (نان چپاتی)، نان کلوکی، نان حلقهای، پکاره (پاکورا)، زلیبی (زولبیا)، نان ستپوری (نان پراتا) و ادویه محلی (گرام ماسالا).
غذاهای بومی استان هرمزگان مانند غذاهای مردمان کالیکوت (بندری واقع در جنوب هندوستان) است زیرا در زمانهای قدیم از کالیکوت بار ادویه و تمرهندی وارد قشم میشد. هر چه هست در جنوب ایران مردم آداب خاصی برای تهیه و سرو غذا دارند. هر آنچه که از سوی مردم جنوب ایران برای سرو کردن تهیه میشود تنها مربوط به خلق و خوی این افراد است. مردمی گرم مزاج که یقیناً خونگرمی و مهربانی آنها در دستپختشان هم دیده میشود.
زنان خوزستان و هرمزگان با آسیابهای سنگی دست به تهیه انواع ادویه میزنند و در این کار تبحرخاصی دارند. آنها با توجه به دانههای خوشبویی که دراختیار دارند، ادویههای متعددی از جمله ادویه پلویی، خورشی، ادویه ماهی و ادویه برای مزهدار کردن مرغ آماده میکنند. بسیاری از این دانهها در خطه جنوب ایران کاشت و برداشت میشود و بذر برخی از آنها از هند به ایران آورده شده است. آنچه مسلم است آب و هوای جنوب ایران برای کشت این محصولات مناسبتراست .

چگونه ادویه تهیه کنیم.

fa6e635f2bc9cb440b420f6f01d0a816

 

ادویه ماهی و میگو
برای این کار لازم است 2 قاشق سوپخوری تخم گشنیز، یک قاشق سوپخوری زیره سبز، 4 تا 6 عدد فلفل قرمز، یک قاشق سوپخوری فلفل سیاه را در تابهای بریزید و 30 ثانیه تفت دهید سپس 2 قاشق سوپخوری پودر سیر و یک قاشق سوپخوری زردچوبه را اضافه و با هم آسیاب کنید. مخلوط را در شیشه بریزید و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

ادویه خورشی زعفرانی بدون نمک
هل سبز، ساقه زعفران، فلفل سیاه، دارچین، زیره سیاه، بادیان رومی، میخک، جوزبویا، ریشه جوز، زردچوبه، گشنیز، زیره سبز، گرد لیمو، گل محمدی، مرزه، فلفل قرمز، زنجبیل و آویشن را به مقدار مساوی مخلوط کرده و آسیاب کنید. از این مخلوط میتوانید برای مزهدار کردن مرغ، ماهی، ماکارونی، کتلت، خورش و آبگوشت استفاده کرد. 

ادویه خورشی آبادانی
برای تهیه ادویه خورشی، مقدار 250گرم ادویه کاری اعلاء،50 گرم زنجبیل، 50 گرم دارچین، 50 گرم پودر گشنیز، مقداری برگ بو ، 10 گرم پودر هل ،10 گرم جوزهندی ،20 گرم فلفل قرمز و 20 گرم زردچوبه را با یکدیگر مخلوط کنید. 

نظر خود را بنویسید

captchaImage در صورتی که کد تصویری خوانا نبود کلیک کنید