آشپزی بدون عشق معنا ندارد

نکات تهیه حلوا ۱۰ آذر ۱۳۹۴

حلوای-عربی.jpg

حلوا یکی از دسرهای سنتی است که در ایران و برخی کشورهای مسلمان طبخ میشود. این دسر رایج انواع گوناگونی دارد و با مواد متفاوتی تهیه میشود، اما پایه و اساس بیشتر حلواها از موادی مانند آرد، شکر و روغن تشکیل شده است. برای تهیه حلوا و مواد اولیه آن، لازم است نکاتی را مدنظر قرار داده و رعایت کنید که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

آرد
انتخاب آرد مهمترین نکته در تهیه حلوا است. بسته به ذائقه‌تان، از هر آردی برای تهیه حلوا میتوانید استفاده کنید. هرچه آرد انتخابی سنگین تر باشد (مانند آرد سنگک)، بافت حلوا منسجمتر میشود و هرچه آرد حاوی سبوس بیشتری باشد، رنگِ آن در اثر تفتدادن روی حرارت، زودتر تغییر کرده و حلوای تیره تری حاصل خواهد شد. اما نکته اساسی در استفاده از آرد این است که آن را حتماً پیش از استفاده الک کنید تا هوا بین مولکول های آرد نفوذ کرده و گلوله نشود. درصورتیکه لازم است آرد را در تابه داغ و بدون روغن تفت دهید (مانند حلوای کلاسیک)، آن را پس از کمی تفتدادن، مجدداً الک کنید تا آردِ گلوله شده ای در آن باقی نماند.

شیرین کننده
براساس نوع حلوایی که تهیه میشود، شیرین کننده آن نیز متفاوت خواهد بود، برحسب دستور تهیه، میتوانید از شکر، پودر شکر، شکر قهوه ای، عسل، شیره خرما یا شیره انگور استفاده کنید.

روغن
در تهیه حلوا میتوانید از روغن جامد یا مایع استفاده کنید، اما تجربه نشان داده است ترکیبی مساوی از روغن جامد و مایع، انتخاب بهتری است. درصورتیکه عطر و طعم کره را دوست دارید، میتوانید کره را جایگزینِ نیمی از روغن جامد کنید.

گلاب
گلاب در حلواهای ایرانی، به دلیل عطر خاص و خاطره انگیز آن، جایگاه ویژه ای دارد. چنانچه بخواهید جایگزین مناسبی برای آن پیدا کنید، میتوانید از همان مقدار شیره، آب یا عرقیات معطر دیگر مانند عرق بهارنارنج استفاده کنید.

زعفران
زعفران نیز مانند گلاب در پخت حلواهای سنتی، اهمیت خاصی دارد و به دلیل رنگ زیبا و عطر خوش و دل انگیزش، جلوه زیبایی به حلوا میبخشد، اما حذف آن از دستور تهیه، خللی در فرآیند پخت حلوا ایجاد نمیکند.

شربت حلوا
مقدار داده شده برای شربت حلوا باید دقیقاً رعایت شود. شربت حلوا مانند شربت مربا، نیازی به قوام آمدن ندارد و هنگامی که شکر کاملاً ذوب شد، باید آن را از روی حرارت بردارید. نکته اساسی در افزودن شربت حلوا، زمان و چگونگی افزودن آن به آرد است. هنگامیکه رنگ آرد تفت داده شده به رنگ موردنظر تغییر کرد، تابه را از روی حرارت برداشته و شربت ولرم را طی دو تا سه مرحله به آن اضافه کرده و مرتباً هم بزنید تا کاملاً به خورد آرد برود. سرعت و کیفیت همزدن حلوا بسیار مهم است، زیرا درغیراین صورت، شربت جذبِ آرد نشده و حلوای رقیقی به دست خواهد آمد، بنابراین ناچار به حرارت‌دادن مجدد حلوا خواهید شد که این کار، احتمالِ سوختن حلوا و شکرک زدن آن را بیشتر میکند.

نظر خود را بنویسید

زینب مراقب [ ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ]
پاسخ
سلام.امکان داره نسبت روغن .شکر.آرد و شربتو بهم بگین.با پیمانه یا گرم .ممنون
مدیر سایت سانازسانیا [ ۲۸ آذر ۱۳۹۴ ]
وب‌سایت پاسخ
سلام دوست عزیزم
فرقی نمیکند. شما میتوانید برای کل مواد یا از پیمانه برای اندازه گیری استفاده کنید یا از گرم.
captchaImage در صورتی که کد تصویری خوانا نبود کلیک کنید